Welcome!

Join our community of MMO enthusiasts and game developers! By registering, you'll gain access to discussions on the latest developments in MMO server files and collaborate with like-minded individuals. Join us today and unlock the potential of MMO server development!

Join Today!

[Release] DC Error Codes & Assosciated Handler

Skilled Illusionist
Joined
Jul 28, 2009
Messages
339
Reaction score
200
Some drift city error codes
Code:
CharLoadFail    db '20002',0          
DummyCharLoadFail db '20003',0          ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_LoadDummyChar(BS_PacketDispatch *,char *)+B0o
NotFoundChannel_0 db '20004',0          ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_RegisterChannelAdmin(BS_PacketDispatch *,char *)+86o
                                        ; PacketParser::Cmd_JoinChannel(BS_PacketDispatch *,char *)+12Bo ...
NotFoundArea    db '20005',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_JoinArea(BS_PacketDispatch *,char *)+42o
                                        ; PacketParser::Cmd_JoinArea(BS_PacketDispatch *,char *)+9Do ...
ChannelUserInsertFail db '20007',0      ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_JoinChannel(BS_PacketDispatch *,char *)+174o
InvalidChannel  db '20009',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_LeaveChannel(BS_PacketDispatch *,char *)+C6o
DisconnectedChannel db '20010',0        ; DATA XREF: RoomStackDev+33o
                                        ; PacketParser::Cmd_GameCharInfoEx(BS_PacketDispatch *,char *)+32o ...
OpenChatFail    db '20011',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_OpenChat(BS_PacketDispatch *,char *)+87o
CloseChatFail   db '20012',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_CloseChat(BS_PacketDispatch *,char *)+1A4o
NotFoundChat    db '20013',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_LeaveChat(BS_PacketDispatch *,char *)+9Ao
                                        ; PacketParser::Cmd_JoinChat(BS_PacketDispatch *,char *)+D5o ...
NotFoundUser    db '20014',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_GameCharInfoEx(BS_PacketDispatch *,char *)+76o
                                        ; PacketParser::Cmd_TradeOpen(BS_PacketDispatch *,char *)+F2o ...
ChatUserInsertFail db '20015',0         ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_JoinChat(BS_PacketDispatch *,char *)+114o
ChatUserRemoveFail db '20016',0         ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_LeaveChat(BS_PacketDispatch *,char *)+D9o
NotInitializedChar db '20017',0         ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_MyStickerList(BS_PacketDispatch *,char *)+5Bo
                                        ; PacketParser::Cmd_MyStickerList(BS_PacketDispatch *,char *)+96o ...
NotInitializedCar db '20018',0          ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_SaveCarPos(BS_PacketDispatch *,char *)+7Co
                                        ; PacketParser::Cmd_MyCityPosition(BS_PacketDispatch *,char *)+70o ...
NotFoundQuest   db '20019',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_QuestGoalPlace(BS_PacketDispatch *,char *)+ADo
                                        ; PacketParser::Cmd_QuestComplete(BS_PacketDispatch *,char *)+C2o ...
NotFoundInstant db '20020',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_InstantRequest(BS_PacketDispatch *,char *)+C6o
                                        ; PacketParser::Cmd_InstantGiveUp(BS_PacketDispatch *,char *)+C2o ...
NotFoundArbeit  db '20021',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_ArbeitGo(BS_PacketDispatch *,char *)+A6o
                                        ; PacketParser::Cmd_ArbeitReady(BS_PacketDispatch *,char *)+B8o ...
NotFoundIcon    db '20023',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_ArbeitList(BS_PacketDispatch *,char *)+CBo
NotFoundItem    db '20024',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_TradeItemOn(BS_PacketDispatch *,char *)+B1o
                                        ; PacketParser::Cmd_BuyItem(BS_PacketDispatch *,char *)+B3o ...
NotFoundCar     db '20025',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_SelectCar(BS_PacketDispatch *,char *)+B1o
                                        ; PacketParser::Cmd_UpgradeCar(BS_PacketDispatch *,char *)+DFo ...
ItemDropFail    db '20026',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_DropItem(BS_PacketDispatch *,char *)+B4o
                                        ; PacketParser::Cmd_DropVisualItem(BS_PacketDispatch *,char *)+AFo ...
ItemEquipFail   db '20027',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_EquipItem(BS_PacketDispatch *,char *)+BCo
                                        ; PacketParser::Cmd_EquipVisualItem(BS_PacketDispatch *,char *)+B4o
ItemUnEquipFail db '20028',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_UnEquipItem(BS_PacketDispatch *,char *)+B4o
                                        ; PacketParser::Cmd_DropVisualItem(BS_PacketDispatch *,char *)+11Eo ...
ItemBuyFail     db '20029',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_BuyItem(BS_PacketDispatch *,char *)+147o
                                        ; PacketParser::Cmd_BuyItem(BS_PacketDispatch *,char *)+198o ...
ItemSellFail    db '20030',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_SellItem(BS_PacketDispatch *,char *)+FAo
ItemUpgradeFail db '20033',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_ModifyItem(BS_PacketDispatch *,char *)+BBo
                                        ; PacketParser::Cmd_CombiItem(BS_PacketDispatch *,char *)+BDo ...
ItemRepairFail  db '20033',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_RepairItem(BS_PacketDispatch *,char *)+CAo
ItemUnionFail   db '20034',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_ItemUnion(BS_PacketDispatch *,char *)+B4o
ItemUseFail     db '20036',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_ItemUseEx(BS_PacketDispatch *,char *)+BDo
                                        ; PacketParser::Cmd_ItemUse(BS_PacketDispatch *,char *)+BCo ...
BuyCarFail      db '20042',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_SellCar(BS_PacketDispatch *,char *)+2F3o
                                        ; PacketParser::Cmd_BuyCar(BS_PacketDispatch *,char *)+105o ...
SellCarFail     db '20043',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_SellCar(BS_PacketDispatch *,char *)+109o
                                        ; PacketParser::Cmd_SellCar(BS_PacketDispatch *,char *)+153o ...
UpgradeCarFail  db '20044',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_UpgradeCar(BS_PacketDispatch *,char *)+1CDo
                                        ; PacketParser::Cmd_UpgradeCar(BS_PacketDispatch *,char *)+24Co ...
ImpossibleSellCar db '20045',0          ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_SellCar(BS_PacketDispatch *,char *)+3AAo
OpenTradeFail   db '20046',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_TradeOpen(BS_PacketDispatch *,char *)+1E9o
NotFoundTrade   db '20047',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_TradeLock(BS_PacketDispatch *,char *)+ECo
                                        ; PacketParser::Cmd_TradeItemOff(BS_PacketDispatch *,char *)+ECo ...
NotEnableArbeit db '20048',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_ArbeitStart(BS_PacketDispatch *,char *)+ADo
InvalidData     db '20050',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_TradeItemOn(BS_PacketDispatch *,char *)+218o
                                        ; PacketParser::Cmd_AuctionCarComplete(BS_PacketDispatch *,char *)+AFo ...
AuctionOnFail   db '20051',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_AuctionCarOn(BS_PacketDispatch *,char *)+1FFo
                                        ; PacketParser::Cmd_AuctionCarOn(BS_PacketDispatch *,char *)+360o ...
AuctionCancelFail db '20052',0          ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_AuctionCarCancel(BS_PacketDispatch *,char *)+B1o
                                        ; PacketParser::Cmd_AuctionCarCancel(BS_PacketDispatch *,char *)+184o ...
AuctionBuyFail  db '20053',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_AuctionCarBuy(BS_PacketDispatch *,char *)+13Fo
                                        ; PacketParser::Cmd_AuctionBuy(BS_PacketDispatch *,char *)+101o
AuctionCompleteFail db '20054',0        ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_AuctionCarComplete(BS_PacketDispatch *,char *)+14Eo
                                        ; PacketParser::Cmd_AuctionComplete(BS_PacketDispatch *,char *)+C3o ...
TradeItemOnFail db '20055',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_TradeItemOn(BS_PacketDispatch *,char *)+2E0o
TradeItemOffFail db '20056',0           ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_TradeItemOff(BS_PacketDispatch *,char *)+132o
TradeLockFail   db '20057',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_TradeLock(BS_PacketDispatch *,char *)+142o
TradeUnLockFail db '20058',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_TradeLock(BS_PacketDispatch *,char *)+187o
TradeCompleteFail db '20059',0          ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_TradeComplete(BS_PacketDispatch *,char *)+14Ao
InvenFull       db '20061',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_DayEventComplete(BS_PacketDispatch *,char *)+414o
                                        ; PacketParser::Cmd_DayEventGetItem(BS_PacketDispatch *,char *)+3AEo ...
ImpossibleTrade db '20062',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_TradeItemOn(BS_PacketDispatch *,char *)+ECo
                                        ; PacketParser::Cmd_TradeItemOn(BS_PacketDispatch *,char *)+146o ...
MarkCouponFail  db '20064',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_MarkCoupon(BS_PacketDispatch *,char *)+C9o
OpenCouponFail  db '20065',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_OpenCoupon(BS_PacketDispatch *,char *)+EFo
GetCouponFail   db '20066',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_GetCoupon(BS_PacketDispatch *,char *)+EFo
aDisconnectingB:                        ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_LoadChar(BS_PacketDispatch *,char *)+125o
                unicode 0, <Disconnecting by another login!>,0
a20088          db '20088',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_LoadChar(BS_PacketDispatch *,char *)+151o
a20089          db '20089',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_LoadChar(BS_PacketDispatch *,char *)+1B9o
a20090          db '20090',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_LoadChar(BS_PacketDispatch *,char *)+269o
a20091          db '20091',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_LoadChar(BS_PacketDispatch *,char *)+3F9o
a20092_0        db '20092',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_BuyCar(BS_PacketDispatch *,char *)+25Eo
a20093          db '20093',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_BuyCar(BS_PacketDispatch *,char *)+308o
a20214          db '20214',0            ; DATA XREF: PacketParser::Cmd_GetMail(BS_PacketDispatch *,char *)+1124o

I know this isnt very hard to find but thought i'd share :thumbup:

and the encode function in ZoneServer.exe is @ 0064D9D0
 
Last edited:
Back
Top